СПОЧАТКУ БУЛО СЛОВО

4 листопада 2014
Чи знаєте ви, яка найменша одиниця мови?А найбільша одиниця мови?А чи відомо вам, яка перша буква у власній назві? А як називаються люди, що живуть у Києві? Тернополі?У Жмеринці? В Тульчині? У Барі? На всі ці та багато інших питань намагались дати відповідь учасники інтелектуальної гри «Кращий знавець рідної мови», що відбулася у рамках святкування Дня української писемності і мови, яке традиційно відзначається 9 листопада.
Напередодня свята, 4 листопада, студенти 3 курсу університету підготували для першокурсників вікторину і разом з тим провели невелике обговорення сучасного стану і перспектив розвитку української мови.
“Відберіть у народу все — і він усе зможе повернути, але відберіть мову - і він ніколи більше уже не створить її. Навіть нову батьківщину можна створити, а мову — ніколи; вимерла мова в устах народу — вимер і народ”, - саме ці слова К.Ушинського ведучі обрали для обговорення. Адже 270 років поспіль чужинці намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покірним рабом без мови, без усної народної творчості. 48 різноманітних документів-заборон української мови! І попри все — вона функціонує і розвивається, долаючи перешкоди. Саме про це говорили доповідачі - студенти гр. 56 БЕ Гуримська Марія, Гуцько Ігор, Кукліновська Жання, Гуць Анастасія, Чорногуз Наталія, Грибачова Вікторія. Слухачі мали нагоду переглянути відеопрезентацію про етапи створення і розвитку української писемності.
У програмі заходу яскравою демонстрацією поваги і любові до мови стала презентація книги викладача університету, доцента, професора, мовознавця, лексикографа і перекладача Осадчук Марії Луківни “Вічні істини про слово”. У книзі представлено близько 1000 афоризмів, висловлювань, цитат українською мовою про мову і слово, що належать більше ніж 500 авторам — філософам, філологам, історикам, письменникам, поетам, ораторам, які жили в Стародавній Елладі і Римі, класикам ХУІІ, ХУІІІ, ХІХ, ХХ століть. Зібрано також близько 800 прислівїв і приказок українського народу та інших народів світу про силу і красу слова. Звернення до афоризмів та крилатих висловів стимулює мислення, розширює філософський і філологічний світогляд, поглиблює художню та мовленнєву культуру фахівця. “У мене є цитата на будь-який випадок — це найкращий спосіб мислити оригінально”,- ці слова англійської письменниці Дороті Л.Сайерс стали епіграфом до збірки. Хочеться висловити щиру подяку Марії Луківні за таку кропітку і ретельну працю, за змогу осягнути Слово через бачення представників різних культур і різних епох. А всі шанувальники мови зможуть познайомитися з цією книгою у нашій бібліотеці, куди авторка люб'язно подарувала декілька примірників видання.
На завершення заходу відбулася вікторина між двома командами - “лівий берег” і “правий берег”, яка не залишила байдужими слухачів, адже стосувалася не тільки мовних проблем, але й скарбниці усної народної творчості та музичної спадщини українського народу. Таким різноплановим було свято української мови, що надихнуло наших студентів і на власну творчість. Пропонуємо вашій увазі поезію нашого студента 3 курсу Гуцька Ігоря.

Як же мову не любити-
слова ж ці прекрасні,