Всесвітній день науки

10 листопада 2014
Десятого листопада у всьому світі відзначають щорічний Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку. Його започаткувала у 2001 році Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) з метою підвищення усвідомлення громадськістю в усьому світі користі науки.

В цей день науковці всього світу проводять зібрання та конференції, уряди країн приурочують прийняття програм на підтримку науки та наукових ініціатив, та починають нові науково-технічні проекти спільно з науковими організаціями, школами та університетами.

В останнє сторіччя наука розвивалася і розвивається в даний час дуже швидкими темпами. За останні 300 років людство зробило величезний ривок у своєму розвитку. Величезна кількість науково-технічних досягнень були зроблені саме в наш час. Весь оточуючий світ показує якого прогресу досягло людство. Саме наука стала головною причиною такого бурхливого розвитку людського суспільства.

Пов’язуючи науку із життєдіяльністю людини, виникає питання: а що ж таке наука? Як вона пов'язана з життєдіяльністю людини? Яка її роль в житті суспільства?

Становлення і розвиток науки призвело до корінних перетворень способу життя людини. Знаменитий вислів «Лінь – двигун прогресу» якнайкраще демонструє нам, що розвиток науки був зумовлений бажанням людини до полегшення життя, його покращення, створення нових благ.
Сьогодні наука – це те, без існування чого життя було б кардинально іншим. Це те, що дозволило людству знайти відповіді на безліч питань, що хвилювали його протягом тисячоліть. Це те, що перемогло одну з найбільших проблем минулого – високу смертність. Адже саме завдяки науковим відкриттям наша цивілізація навчилася лікувати хвороби, що ще кілька століть тому були смертним вироком.

Наука вплинула на абсолютно всі сфери життя суспільства. Транспортні засоби дозволили прискорити переміщення по усій планеті, налагодити міцні торгові зв’язки, перевозити товари та блага для людей в будь якій точці земної кулі. У сільському господарстві наукові відкриття дозволили збільшити обсяги виробництва їжі, що дозволило нагодувати більшу кількість людей, хоч, безумовно, проблема голоду ще залишається актуальною у деяких регіонах. Медичні препарати та обладнання сприяли збільшенню середньої тривалості життя. Навіть сфера розваг не залишилась поз увагою і сьогодні ми можемо спостерігати за появою нових видів мистецтва, музики, що не могли б існувати без технологій. Подібні досягнення науки можна перераховувати безкінечно, адже щодня науковці проводять нові дослідження, роблять важливі відкриття.

Нажаль, розвиток науки має й негативну сторону. Велика частка відкриттів була зроблена науковцями у пошуках новітніх воєнних технологій, нових способів ведення війни, потужної зброї, бойових машин. Безумовно, це відіграло свою роль у розвитку людської цивілізації.
З піднесенням науки гостро постала й проблема забрудненості навколишнього середовища. Ця тема особливо поширилась у наукових колах останнім часом, оскільки за кілька останніх століть спроби подолання негативного впливу бурхливої життєдіяльності людини, що стало наслідком розвитку науки, були малочисельними і не мали значного успіху.

Безумовно, наука, поряд зі значними покращеннями життя, створила для нас певні проблеми. Проте і вони можуть бути вирішені завдяки науці. Тому Всесвітній день науки є важливим шляхом до популяризації науки серед молоді. Перспективи її розвитку повинні заохочувати та стимулювати молодих людей розвивати справу вчених та досягати нових висот, виконуючи одну з головних цілей науки – полегшення життя людини

СТУДКОРЕСПОНДЕНТ
ГАЙДАМАШКО ОЛЕКСАНДР